Nem sokan vannak manapság, akik televízió nélkül el tudják képzelni az életüket. A legtöbb lakásban egész nap megy, hol háttérzajnak, hol csak mert „unatkozunk”, máshol azért mert már elaludni sem tudnak nélküle. De vajon ez hogyan hat az egészségünkre?

A tévézés a világ legnépszerűbb szabadidős tevékenysége, egy 2009. decemberi felmérés szerint az amerikaiak már heti 35 órát töltenek előtte. Ráadásul a válság ellenére sem csökkent a készülékek vásárlásának száma, átlagosan kb. 3 található meg minden háztartásban. Csíkszentmihályi Mihály (pszichológia és menedzsment tanulmányok professzora a Claremont Graduate University-n) és Robert Kubey (újságírás és média tanulmányok professzora a Rutgers University-n) a
Scientific American nevű amerikai lapban megjelent „A televízió-függőség nem metafora többé” című cikke alapján, ha egy függő valamilyen okból kifolyólag hosszabb ideig nem tud képernyő elé ülni, elvonási tüneteket produkál.
A televíziózás valóban nem egészséges, egyrészt növeli a diabétesz kialakulásának gyakoriságát, hiszen a kanapén fekvés nem kifejezetten aktív tevékenység, a reklámokban pedig ínycsiklandó nassokat láthatunk, ennek hatására sokan látogatják meg a hűtőt (a konyháig „elsétálva” viszont nem mozgunk le belőle semmit…). Még alvás közben is több zsírt égetünk, mint a kedvenc sorozatunkat nézve.
Ez olasz tanulmány szerint azok a párok, akiknek a hálószobában van tévéjük, átlagosan 50 perccel kevesebb időt töltenek szexszel. Az pedig teljesen természetes, hogyha valaki a szabadidejét a készüléket bámulva tölti, nem marad elegendő ideje minden másra, így a barátaira, a családjára és saját magára(!). Abszurd, hogy bár sokan bevallják, hogy rengeteget tévéznek, azt is hozzáfűzik, hogy az esetek nagy részében nem is élvezik igazán. Az emberiség és a tévék között különleges kapcsolat van tehát…
forras:elle.com
b